Tutustu Viljan hometoksiinien esiintyminen ja torjunta -illan materiaaleihin - MTK-Satakunta
Ajankohtaista
Tutustu Viljan hometoksiinien esiintyminen ja torjunta -illan materiaaleihin
28.02.2025
Viljan hometoksiinien esiintyminen ja torjunta -ilta pidettiin Huittisissa keskiviikkona 26.2.2025. Artikkelin alta pääset tutustumaan illan asiantuntijoiden esityksiin.
Viljan laatua heikentäneet DON-hometoksiinit ovat aiheuttaneet tiloille mittavia menetyksiä. Miksi hometoksiineja mitataan, mikä on niiden vaikutus sadonkäyttöön ja miten niitä voidaan torjua. Tästä kuultiin Viljan hometoksiinien esiintyminen ja torjunta -illassa Huittisissa. Tilaisuus oli kaikille avoin ja maksuton. Aihepiiri herätti paljon kiinnostusta ja Risto Ryti saliin kokoontui 140 kiinnostunutta kuulijaa.
Illan toteutti MTK-Satakunta yhteistyössä Viljo Johannes Talolan säätiö, Maaseudun sivistysliitto MSL, Raisio Oyj ja Boreal Kasvinjalostus Oy. Asiantuntijoina tilaisuudessa toimivat agronomi Jussi Knaapi, Raisio Oyj:n hankintapäällikkö Minna Oravuo, Boreal Kasvinjalostus Oy:n kasvinjalostaja Hanna Haikka ja toimitusjohtaja Karri Kunnas sekä Luke:n erikoistutkija Marja Jalli.
Illan esityksiin pääset tutustumaan alla olevista linkeistä!
Laadun merkitys viljanostajan näkökulmasta, Minna Oravuo, Raisio Oyj
Hometoksiinit ja niiden ehkäisy, Marja Jalli, Luke
Kasvinjalostuksen kuulumiset, Karri Kunnas, Boreal Kasvinjalostus Oy
Kauran uudet lajikkeet ja punahomekestävyyden jalostaminen, Hanna Haikka, Boreal Kasvinjalostus Oy
Viljelijän keinovalikoima fusariumin hallinnassa, Jussi Knaapi